Szukaj

Konferencja na otwarcie projektu

W piątek, 26 listopada 2021 roku, w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju odbyła się konferencja inaugurująca projekt pn. „Rewaloryzacja i rewitalizacja terenów zieleni w Polanicy-Zdroju z uwzględnieniem zielono-niebieskiej infrastruktury na potrzeby adaptacji miasta do zmian klimatu”.

Konferencję rozpoczął Burmistrz Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin, nakreślił wartość projektu dla Gminy w efektach i liczbach. Projekt został dofinansowany na ponad 7 milionów złotych, łączna wartość to około 10 milionów złotych. Nad realizacją czuwać będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współfinansowanie pochodzi z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), na który składają się między innymi takie państwa jak Islandia, księstwo Lichtensteinu i Norwegii. Projekt realizowany jest w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.”

Gości przedstawiła wiceburmistrz Polanicy-Zdroju Agata Winnicka. Podziękowania za przybycie skierowano do przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Kłodzku, radnych Rady Miejskiej w Polanicy-Zdroju, pracowników Urzędu Miejskiego, partnera projektu – firmie Intbau Norway z Norwegii, prelegentów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz mieszkańców.

Reprezentant partnera projektu, architekt Arne Soedal wygłosił prezentację na temat funkcjonowania mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Finansowego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Ogólne informacje o projekcie zostały przedstawione przez pracowników Urzędu Miejskiego
w Polanicy-Zdroju, natomiast szczegółowe omówienie problemów, na jakie odpowiadają projekty, omówiła ich autorka, dr Elżbieta Szopińska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W Polanicy-Zdroju zdiagnozowano długotrwałe okresy suszy, niewydolność kanalizacji podczas nawalnych deszczy, silne wiatry, pomniejszoną powierzchnię pokrytą przez zieleń oraz zmniejszenie bioróżnorodności. Cele projektu odpowiadają na wyżej wymienione potrzeby miasta, a zostaną zrealizowane dzięki wdrożeniu standardów planowania i projektowania terenów zieleni
z uwzględnieniem uzdrowiskowego charakteru miasta, a także działaniom uświadamiającym
i nagłaśniającym mieszkańcom problemy środowiskowe, z jakimi realnie boryka się miasto.

Działania zaplanowane na terenie Parku-Zdrojowego nastawione są na zwiększenie retencji poprzez przebudowę ścieżek parkowych oraz montaż zbiorników na wodę deszczową, zwiększenie bioróżnorodności poprzez wzbogacenie zieleni warstwowej, zwiększenie odporności drzewostanu na warunki atmosferyczne dzięki pracom pielęgnacyjnym oraz ogólne podniesienie walorów estetycznych Parku-Zdrojowego.

Przedstawiciel partnera Frederica Miller omówiła dobre praktyki w zakresie kształtowania zielono-niebieskiej infrastruktury w Norwegii. Dr hab. inż. Robert Kalbarczyk, prof. UPWr wygłosił wykład na temat wieloletnich zmian opadów atmosferycznych w Polsce, podczas którego opowiadał o zmienności, rozkładzie czasowym i przestrzennym. Dr hab. Jarosław Proćków, prof. UPWr wygłosił wykład na temat znaczenia różnorodności biologicznej w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Dr Piotr Reda, ekspert Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu wygłosił wykład na temat nadzoru inwestorskiego, podczas którego omówił ochronę zieleni na terenie budowy oraz zasady prowadzenia prac na obszarach zabytkowych.

Konferencja umożliwiła uczestnikom zapoznanie się z projektem, a także poszerzenie wiedzy merytorycznej dotyczącej zielono-niebieskiej infrastruktury.

Pozostałe wpisy

Skip to content