Search

(EN) Przebudowa ścieżki turystycznej z budową wieży widokowej, niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu na Wzgórzu Marii w Polanicy-Zdroju (EN)

Przebudowa terenów Wzgórza Marii ma za zadanie poprawić dostępność przejścia przez teren opracowania, aktywować wschodnią część miasta Polanicy-Zdroju, uzupełnić połączenia komunikacyjne oraz wykreować nową atrakcję turystyczną, a to wszystko w myśl półnaturalnego charakteru obszaru zielonego.

W południowej części obszaru, w miejscu historycznego punktu widokowego, powstanie platforma z niską wieżą o funkcji widokowej oraz funkcji edukacji przyrodniczej.

Z wieży o wysokości około dziesięciu metrów rozpościerać się będzie widok na dolne gałęzie koron drzew oraz okoliczne szczyty: Garncarz, Wolarz czy Kamienną Górę. Wieża będzie umożliwiać formę relaksu w postaci „kąpieli” w koronach drzew. Wokół platformy przewidziano nasadzenia o charakterze leśnym i obszar infiltrujący wodę.

Układ ścieżek pozostanie bez zmian. Zaprojektowano schody terenowe oraz utwardzony i oświetlony ciąg pieszy łączący dwa zurbanizowane fragmenty miasta od ul. Mariańskiej do ul. Nefrytowej.

Od głównego ciągu pieszego do wieży widokowej i platformy wypoczynkowej przebiega istniejąca ścieżka leśna zaprojektowana jako edukacyjna. W miejscu obecnych ścieżek prowadzących przez szczyt będzie przebiegać ścieżka pieszo-rowerowa. Wprowadzone działania przewidują prace porządkowe na odcinku ponad dwóch kilometrów, m.in. oczyszczenie z gałęzi wchodzących w światło drogi czy kamieni leżących na ścieżkach. Dodatkowo, na krótkim odcinku, powstanie kładka, która pozwoli swobodnie przejechać przez głębokie koleiny leśne. Dzięki takiemu rozwiązaniu uniknie się zagęszczenia gruntu oraz pozostanie możliwość przenikania wody w jego głąb. W strefie rozgrzewki stanowiącej uzupełnienie ścieżki pieszo-rowerowej zaprojektowano przyrządy do ćwiczeń, tj. ławeczkę do brzuszków, drążki do podciągania, poręcze gimnastyczne i belki do przeskoków.

Istniejąca kapliczka zlokalizowana na polanie pozostaje bez zmian.

Dodatkowo zaprojektowano drewnianą obudowę nad kapliczką z nowym krzyżem, nowe słupy na flagi, pulpit, ławki do wypoczynku i modlitwy. Wokół powstaną nasadzenia w odcieniach bieli i błękitu, podkreślające kult Maryjny.


Wprowadzone zostaną drewniane elementy małej architektury w postaci tablic edukacyjno-informacyjnych, ławek, stołów piknikowych, koszy na odpady oraz systemu identyfikacji wizualnej opisującej pokonywany dystans.

Skip to content