O projekcie
PARTNER PROJEKTU:
INTBAU Norway
St. Olavs 9, 0165 Oslo, Norway
OGÓLNE INFORMACJE O PROJEKCIE
Projekt pn. „Rewaloryzacja i rewitalizacja terenów zieleni w Polanicy-Zdroju z uwzględnieniem zielono-niebieskiej infrastruktury na potrzeby adaptacji miasta do zmian klimatu”,
w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu,
w ramach obszaru programowego „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”.
Projekt jest współfinansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz budżet państwa przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Ze względu na charakter uzdrowiskowy miejscowości, Polanica-Zdrój musi zwracać szczególną uwagę na stan i dobrobyt środowiska.
Ponieważ dobre przykłady tworzenia zielono-błękitnej infrastruktury z całego świata są już powszechnie dostępne, nasze miasto nie może pozostać w tyle, trzeba tę wiedzę wykorzystać!
Powstał zbiór projektów, – od dużej skali, jaką jest rewitalizacja całego Parku Zdrojowego aż po małe zadania, jak rozbudowa struktury warstwowej zieleni, stworzenie ogrodu deszczowego i łąki kwietnej w celu poprawy możliwości retencjonowania wody, zapobieganiu nadmiernemu przesuszaniu gruntów na placu zabaw przy ul. Żeromskiego czy zamontowanie zbiorników na deszczówkę przy Szkole Podstawowej EDUKATOR.
Gmina Miejska Polanica-Zdrój przystąpiła do realizacji projektu pn. „Rewaloryzacja i rewitalizacja terenów zieleni w Polanicy-Zdroju z uwzględnieniem zielono-niebieskiej infrastruktury na potrzeby adaptacji miasta do zmian klimatu” w IV kwartale 2021 r. Projekt ma potrwać 2 lata.
Przed przystąpieniem do wnioskowania o środki zewnętrzne Polanica-Zdrój zleciła wykonanie opracowania Miejskiego Planu Adaptacji, które miało ukazać prognozy klimatyczne, jakie czekają miasto w najbliższych latach.
Miasto zlokalizowane u podnóży pasm górskich Sudeckich i Bystrzyckich jest narażone na spływy wód z nachyleń okolicznych terenów. Nie tylko duże miasta obserwują ocieplanie się klimatu, Miejska Wyspa Ciepła dotyka też Polanicy. Wraz z suszą przychodzi degradacja skarp, które są też narażone na wymywanie gruntów podczas deszczu. Przepełnione studzienki kanalizacyjne nie są w stanie odbierać dużego opadu, który powstaje w krótkim czasie.
Zbiór projektów, który wypracowaliśmy pomoże Polanicy-Zdroju stać się miastem bardziej odpornym na zmiany klimatu.
Jesteśmy świadomi, że przyroda będzie dla nas coraz bardziej sroga.
Jesteśmy świadomi, że przyroda będzie dla nas coraz bardziej sroga. Adaptacja miasta do zmian klimatu powinna przebiegać dwutorowo. Odpowiedzialne planowanie przestrzenne połączone ze zwiększeniem świadomości mieszkańców, jak reagować na otaczające nas problemy stanowi przyszłość naszą i kolejnych pokoleń.