Rewitalizacja zabytkowego parku zdrojowego w Polanicy-Zdroju z uwzględnieniem zielono-niebieskiej infrastruktury
Polanica-Zdrój jest nietypową miejscowością ze względu na układ urbanistyczny. Miasto nie posiada rynku, w zamian sercem miasta jest Park Zdrojowy, który założony został w 1906r. Pisano wówczas:
"Ze względu na charakter uzdrowiskowy miejscowości, Polanica-Zdrój musi zwracać szczególną uwagę na stan i dobrobyt środowiska."
Ze względu na wartości przyrodnicze oraz unikatowy charakter kompozycji Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju w 1991 r. wpisany został do rejestru zabytków i podlega ochronie prawnej. Uzupełnieniem walorów przyrodniczych Parku Zdrojowego była jego kompleksowa modernizacja przeprowadzona w latach 2010-2011. Uwzględniając zabytkowy charakter parku, wprowadzono m.in. elementy małej architektury, urządzono punkty widokowe oraz wzbogacono tereny zielone. Na terenie parku zainstalowany został również monitoring wizyjny.
Park Centralny
Jest najbardziej reprezentacyjną i najstarszą częścią Parku Zdrojowego, której główną oś stanowi promenada biegnąca od pijalni ku altanie z ujęciem wody mineralnej. Druga z osi biegnie prostopadle do pierwszej. Na niej znajduje się podświetlana fontanna oraz Park Szachowy po drugiej stronie ul. Parkowej. Główna promenada prowadzi w kierunku Parku Różaneczników
Park Szachowy
To odnowiona część Parku Zdrojowego, w której znajdują się: szachownica z dużymi figurami, fontanny, plac zabaw i liczne pomniki przyrody.
Park Różaneczników
Jest najbardziej naturalną, leśną częścią Parku Zdrojowego, do której prowadzi alejka od altany. Na jego terenie znajduje się pomnik przyrody – skupina różaneczników – o powierzchni 0,4 ha.
Park Józefa
W tej części Parku Zdrojowego zlokalizowane są naturalnej wielkości figury przedstawiające kuracjuszy w strojach z epoki oraz osoby związane z uzdrowiskiem.
Park Leśny
To nieco odleglejsza część Parku Zdrojowego (za ul. Chrobrego), w której znajdują się m.in. rzeźba niedźwiedzia polarnego i ścieżki edukacji ekologicznej.
Drzewa ze względu na wiek potrzebują stałej kontroli i pielęgnacji, aby miejsce to było przyjemne, ale i bezpieczne dla mieszkańców oraz odwiedzających uzdrowisko turystów. W ramach projektu pn. „Rewaloryzacja i rewitalizacja terenów zieleni w Polanicy-Zdroju z uwzględnieniem zielono-niebieskiej infrastruktury na potrzeby adaptacji miasta do zmian klimatu” Polanica-Zdrój pozyskała pieniądze na rewitalizację.